Syndrom Prázdné Stránky
Jak kreslit přes počáteční strach z prázdného papíru

Nevím, co kreslit… Kdo někdy zasedl k novému skicáři, k čistému plátnu nebo jen k bílému papíru a ta krásně čistá strana na něj najednou křičela “Opovaž mě pokazit!”, může přestat panikařit. Syndrom prázdné stránky je naprosto běžný a setká se s ním amatér i profesionální umělec. Já mám pro vás dnes pár tipů, jak to tomu bílému papíru pěkně natřít!

- Nastavte si limity. Je to jedna z nejlepších rad, kterou k překonání syndromu bílé strany najdete. Stačí si nastavit určité hranice, které vás donutí přestat příliš přemýšlet. A nic vám nebrání je mezi sebou kombinovat.
- Hranice času – nastavte si časovač jen na 20 minut. Obvykle vás kreslení chytne a najednou u toho sedíte celou noc. A pokud ne, i to je v pořádku, netlačte na sebe, i dvacet minut je skvělý začátek.
- Hranice prostoru – kreslete jen to, co je na stole/v místnosti/do vzdálenosti 30 cm. Najednou se přestanete trápit, co kreslit. Tento předmět je jednoduše dost dobrý, tečka. Pokud navíc vypnete všechny rušivé elementy okolo (televize, hudba) a necháte na vás daný předmět působit, většinou vás napadnou další asociace. Hrnek s kávou, ze kterého vykukuje velryba, zmačkaný papír, který se promění ve vesmírnou raketu…
- Hranice materiálu – vyberte si jen obyčejnou tužku, nebo jen červenou pastelku, či jen modrý inkoust. V tom je najednou obrovská svoboda. Žádné kouzelné pastelky k překonání strachu z bílého papíru neexistují.

- Zbavte se bílé. Tohle dělám pokaždé, když si domů přinesu nové plátno. Co nejdříve jej přetřu na modro, na černo nebo na křiklavě růžovou, je to vlastně jedno. Najednou je “rozdělané” a ztrácí tu děsivou čistotu. Čeká na mě v rohu a já mu vlastně prokážu službu, když se k němu vrátím a něco vytvořím. Úplně stejně můžete přebarvit celou stranu ve skicáři a pak jí dalším kreslením prokázat službu.
- Najděte si referenční fotky. Zabruste na Pinterest a najděte si fotky lidí z jejich běžného života. Stejně tak na Googlu nebo hledejte na Instagramu. Ať už z fotek překreslíte jen detail ruky, tváře nebo celý výjev, je to perfektní začátek. Pokud toužíte svá díla posléze vystavovat a ukazovat, zvolte jako zdroj referenčních fotek web s fotkami volně přístupnými bez licence, třeba některé archivy na Flickr.com.
- Používejte “ošklivý skicář“. K tomuto nápadu mě inspirovala má oblíbená ilustrátorka Fran Meneses aka @frannerd. Úplně na začátku pasujte svůj skicář na ošklivý a dovolte si do něj kreslit cokoliv bez očekávání velkých uměleckých děl. Je běžné, že z 50 skic a nápadů jsou třeba jen 2 nebo 3 opravdu dobré a použitelné. Stačí odhodit tu tíhu, že výsledek kreslení musí být skvělý a perfektní hned při prvním pokusu. Nemusí.
- Vyzkoušejte kurz kreslení. Plno báječných umělců se svými sledujícími na Youtube sdílí svou techniku nebo znalosti perspektivy, teorii barev a vše okolo toho, jak se naučit kreslit. Placené online kurzy jsou také cenově dostupné a pravdou je, že se vždy nakazím radostí z tvorby a najdu ztracenou motivaci a chuť pokořit bílý papír.
- Nikomu své dílo neukazujte. Nikomu svůj “ošklivý skicář” neukazujte. Nemusíte. Můžete si čmárat a může to být vaše tajemství. A to je další osvobozující myšlenka.
Jak řekl Stephen King: “Ten nejstrašidelnější okamžik nastane vždycky těsně předtím, než začnete.”
