Anilinky vs vodovky… vs akvarel
Co si teda vybrat?

Otázka, zda v počátcích tvorby zvolit klasické vodovky či anilinky nebo rovnou sáhnout po akvarelech, je tu asi stejně dlouho, jako záhada vejce a slepice. Nedivím se, že je v tom takový zmatek. Na první pohled se všechno zdá jako vodovka, ale cena se obvykle dost liší. Každý druh má své fanoušky, pojďme se podívat na jejich pro a proti a usnadnit si jednou pro vždy výběr.

Akvarely a školní vodové barvy jsou ze stejného těsta
Vodové barvy neboli akvarely se skládají z barevných pigmentů, viskózních pojidel ředitelných vodou jako arabská guma či med a kapky glycerinu. Ve výtvarných potřebách narazíte na akvarelové barvy v tzv. pánvičkách, jedná se o akvarelové pevné kostičky. Koupit je můžete také v tubách, ze kterých lze barvu vymačkat rovnou na paletu a malovat nebo si je různě míchat, nanést do čistých pánviček a nechat zaschnout.

Na jednotlivých baleních si také můžeme všimnout piktogramu hvězdiček, které určují světlostálost barev. Hvězdičky jsou maximálně 3 a čím je jich více, tím je pigment odolnější vůči působení světla a tolik časem nebledne.
Druhy akvarelových barev
- Mistrovské – nejvyšší třída, která se odráží také na ceně. Mistrovské akvarelové barvy obsahují nejvíce pigmentu a zároveň jsou také nejvíce transparentní a tím umožňují vrstvení barev pro ten nejlepší efekt.
- Studentské – nižší třída i cena, avšak pro začátek nejlepší alternativa.
- Školní vodové barvy – nejnižší třída, takzvané vodovky, které nejsou příliš syté, ale ani transparentní.
Výhody akvarelových barev
- decentní barevné přechody v obrázcích
- snadné míchání barev
- plochy s originální kresbou
- transparentnost umožňující vrstvení barev

Anilinové barvy mají svá pro a proti
Anilinky jsou druhově i cenově velmi blízké školním vodovým barvám. Pokud váháte, zda své ratolesti do školy koupit školní vodovky nebo anilinky, vzala bych spíše anilinky. Na rozdíl od vodovek vás oslní neskutečnou sytostí a zářivostí barev. Také barevné plochy budou jednolité a tomu naopak někdo dává přednost a volí je dokonce místo akvarelu. Naopak při míchání barev vás může překvapit, že místo originálních odstínů vznikají spíše odstíny šedi. Jemné decentní přechody mezi barvami v obrázku jsou také spíše výzva než radost. Ale tady opravdu záleží, čemu pro svou tvorbu dáváte přednost, je to velmi individuální.

Dříve byly anilinové barvy díky obsahu anilinu neboli aminobenzenu jedovaté. Dnes se vyrábí barvy bez této složky a měly by být zcela netoxické, ale vždy si informaci raději ověřte na obalu.
Výhody anilinek
- jednolité barevné plochy
- velmi syté barvy
- netransparentnost

Příště si třeba porovnáme akvarelové barvy a akvarelové pastelky a prozradím vám, co používám já.